O NÁS ČO VÁM DODÁME KATALÓG GALÉRIA REFERENCIE PARTNERI KONTAKT
O NÁS ČO VÁM DODÁME KATALÓG GALÉRIA REFERENCIE PARTNERI KONTAKT
KONŠTRUKČNÉ PRVKY STAVBY
PROFILY
MATERIÁL
KROKY K VÁŠMU DOMU
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY
Kontaktujte nás

Často kladené otázky

1. Z akého materiálu staviate?
Na stavbu nami dodávaných domov sa požíva drevený materiál zo severskej borovice - hranoly z masívu ( vlhkosť 17 ± 2% ) alebo laminované hranoly ( vlhkosť 14 ± 2% ) rôznych profilov.

2. Aká je životnosť dreveného domu?
Životnosť a trvácnosť drevených stavieb 150 či 200 rokov nie je reklamný slogan, ale fakt preverený reálnym životom. Dôkazom toho sú nielen drevené stavby uchované v skanzenoch ľudovej architektúry, ale hlavne stovky dodnes obývaných dreveníc na slovenskom vidieku. Základom dlhovekosti dreveného domu je "sucho v čižmách a dobrý klobúk". Kvalitné základy poctivo izolované proti vlhkosti, kvalitná strecha s dostatočným presahom a kvalitné nátery exteriéru a interiéru sú zárukou dlhej životnosti a krásneho vzhľadu dreveného domu.

3.Aká je odolnosť dreveného domu pri požiari?
Ťažko niekoho presvedčíme, že drevený dom nehorí, ale aj úplne jednoduchý pokus so zapálením 15 centimetrov hrubej "triesky" asi každého presvedčí, že to nie je také jednoduché. Časy, keď sa v drevenom dome denne varilo na otvorenom ohni, komín končil nad stropom a dym napĺňajúci podkrovie pôsobil ako izolácia a impregnácia strechy, sú preč a s nimi aj väčšina príčin častých požiarov starých drevených domov. Požiarna odolnosť dnešných masívnych domov bola testovaná vo výskumných ústavoch, kde 140 mm hrubá stena z frézovaných profilovaných hranolov bola ohodnotená podľa nemeckých noriem DIN 4102 a ISO 834 požiarnou odolnosťou 90 minút, pričom požiadavka na protipožiarnu odolnosť je 30 minút.

4. Je pravda, že drevené domy zosadajú?
Áno. Aj naše drevené domy zosadajú. Toto zosadanie však nie je spôsobené zosychaním dreva, ale vzniká stláčaním drevných vláken v konštrukčných spojoch v dôsledku ich zaťaženia. S týmto zosadaním domu sa však vopred počíta a predstavuje asi 2,5 až 3 cm na meter výšky stavby. Tomu sú prispôsobené klzné kovania krovu, aretačné skrutky stojatých prvkov, dilatačné medzery nad oknami a dverami, atď.

5. Montujete len katalógové domy? Požadujete projekciu vaším projektantom?
Klienti, ktorí sa rozhodnú pre stavbu dreveného masívneho domu, týmto rozhodnutím potvrdzujú svoju výnimočnosť a tomu sa prispôsobuje aj projekcia a realizácia stavby. Väčšina drevených domov sa stavia na základe individuálnych projektov a požiadaviek. Katalógové projekty sú snahou napomôcť zákazníkovi vytvoriť si vlastnú predstavu o jeho vlastnom budúcom drevenom dome. Tú vám pomôže zrealizovať vami zvolený projektant, s ktorého prácou máte skúsenosti, pozná miestne pomery, je vám poruke pri dolaďovaní osadenia stavby do terénu a okolia. Požiadavky kladené na masívne drevené domy s vašim projektantom prekonzultujeme počas tvorby štúdie vášho nového domu. Obmedzenia pre projekciu sú však také malé, že vaše sny sa bez obáv môžu stať skutočnosťou.

6. Je v drevenom dome teplo?
Určite áno. Stačí zakúriť. Nebudeme vám klamať, bez toho tam asi teplo nebude.
Tepelná reakcia na zakúrenie je však prekvapivo rýchla. Vďačíme za to drevu ako materiálu, ktorého zloženie pod mikroskopom pripomína množstvo tenučkých dutých trubičiek, ktoré z neho robia výborný prírodný izolant. Na druhej strane je tu vlastnosť zvaná tepelne akumulačná schopnosť materiálu, ktorá je oproti murovaným stavbám nižšia. Preto sa odporúča riešiť časť kúrenia v drevenom dome akumulačnou formou (podlahové kúrenie, kachľová pec, atď.) z dôvodu vyrovnávania výkyvov teplôt.

7. Ako sa v drevenom dome uložia elektrické rozvody?
Kovové koľajničky a čierne káble na povrchu stien sú našťastie minulosťou. Na základe projektu elektroinštalácie vášho domu sú v masívnych stenách už počas procesu výroby navŕtané presné vertikálne diery s priemerom 36mm. Do týchto dier nie je problém vtiahnuť vodiče spĺňajúce prísne bezpečnostné normy a vyústiť ich v mieste zásuvky, vypínača či svietidla. Elektrické a káblové rozvody sú vďaka tomu absolútne neviditeľné a vy budete aj o 20 rokov vedieť presne, kadiaľ vedú a nebudete sa báť ich náhodného prevŕtania.

8. Aká je dodacia lehota drevených domov?
Po splnení všetkých "papierových trápení" a podmienok trvá samotná výroba a dodávka domu na miesto určenia (v závislosti od kapacitných možností výrobného závodu) minimálne jeden a maximálne tri mesiace.

9. Ako dlho trvá montáž dreveného domu?
Dĺžka montáže je samozrejme závislá od veľkosti a komplikovanosti stavby. Pre rodinný dom je to zhruba dva až tri týždne a výsledkom je dom s kompletným krovom bez tepelnej izolácie, s fóliou pod krytinu, osadenými oknami a zamknutými vonkajšími dverami. Všetko je nachystané na príchod pokrývačov, elektrikárov, inštalatérov, kúrenárov a prípadne aj murárov, ktorí zrealizujú odborné činnosti svojich odborov.

10. A na záver " Čo za to ?"
Odpoveď je vzhľadom na fakty napísané vyššie len orientačná. Cena sa odvíja od veľkosti stavby, jej náročnosti, zvoleného materiálu a hrúbky stien, ďalších a ďalších faktorov. Orientačne sa teda cenový odhad dá stanoviť podľa obytnej plochy domu. Pre kompletnú dodávku drevených častí domu vrátane okien, dverí, atď..., špecifikovanú na inom mieste tejto webovej stránky je to podľa hrúbky zvoleného materiálu od 13.500,- Sk na m2 obytnej plochy bez DPH. V tejto cene nie je zahrnutá doprava a montáž.


Home Kontakt Mapa stránky Copyright © 2007 ATMA s.r.o. - design: art-tec.sk